Fiyatlar nasıl belirlenir

Günümüzde serbest piyasa ekonomisi hâkim olduğundan ve özel şirketlerin mutlak bir şekilde baskınlığı söz konusu olduğundan satılan ürünlerin fiyatları arz talep dengesi içerisinde belirlenmektedir. Bu duruma bir örnek vermem gerekirse, bir ürünün arzı söz konusu olduğunda talebin de olması sağlanmakta, bunun bir sonucu olarak da talep olmazsa arz bir anlam ifade etmemektedir. Bu durumu daha iyi anlamak için, örneğin bir televizyon ya da beyaz eşya alacağımızı düşünelim. Bunu yapabilmek için öncelikle yeteri kadar paramız olmalıdır. Bu, piyasaya sürülen ürünün talep edilebilmesi için şarttır. Daha sonra piyasada çok fazla ürün olduğundan, tercih şansımızı bize en uygun televizyon fiyatlarına sahip olan ve ya en uygun beyaz eşya kampanyalarına sahip olan ürünler arasından kullanacağımız aşikârdır. Bu nedenle de, bu ürünleri üreten firmalar talebi sağlayabilmek adına fiyatları tüketiciye göre belirlemek zorundadır.

Firmalarla pazarlık yapma şansı ortadan kaldırıldı

Pazarlık, yukarıda bahsettiğim nedenlerden ötürü zamanla ortadan kalktı. Aslında tüketicinin ürüne fiyat biçtiği pazarlık günümüzde başka yollarla mümkün hale getirilebiliyor. Bu imkânların sunduğunu düşündüğüm http://www.eniyitelevizyon.name.tr/ sitesi, pazarlık yapmak isteyen tüketiciler için büyük imkânlar sunuyor.

Dolaylı yoldan pazarlık

Bu site sayesinde dolaylı yoldan pazarlık imkânına sahip oluyorsunuz. Şöyle ki, almak istediğiniz ürün beyaz eşya ve ya televizyon ise, site sizden öncelikle marka ve model ardından da ürünler için fiyat önerisi talep ediyor. Bunun akabinde verdiğiniz fiyat temel alınarak size en uygun televizyon fiyatları veya beyaz eşya kampanyaları belirlenerek, sizin için bir araştırma yapılıyor ve sizin verdiğiniz fiyat firmalara sunuluyor. Bu durum dolaylı yoldan bir rekabet ortamı oluşturduğundan siz de dolaylı yoldan pazarlık yapmış oluyorsunuz. Deneyimleyerek memnun kaldığım bu imkânlardan yararlanmak için siz de http://www.eniyitelevizyon.name.tr/ sitesini ziyaret ediniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir