Okul Forması

Okul Forması

Eski Ve Yeni Dönem Okul Formaları

Ülkemizin Dünyaca tanınan lideri Atatürk zamanında siyah önlükler ve üzerine beyaz yakalıklar okullarda öğrencilere mecburi kılınan okul kıyafetleri idi. Zamanla siyah önlükler yerini mavi önlüklere bıraktı. Siyah önlüklü okul forması 1889-1990 yıllarında yayımlanan genelge ile eğitim-öğretimde ki geçerliliğini yitirmiş ve mavi önlük uygulamasına geçilmiştir. Ancak mavi önlükte bir müddet kullanıldıktan sonra geçerliliğini kaybetmiştir. Okul forması artık günümüzde serbest olmuş ve ailelerde bu konuya ilişkin rahatlamışlardır. Her mevsim yalnız bir adet okul önlüğü kullanılması bilhassa soğuk kış günlerinde öğrencilerin üşütüp hasta olmalarına neden oluyordu. Sıcak havalarda ise vücut terini içerisine almayan önlük terin vücutta kalmasına ve soğumasına neden oluyordu. Dolayısıylada çocuklar kısa zamanda hastalanıp okula gidemiyorlardı.

Okul Forması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okul forması alırken okul kıyafetleri konusuna dair kumaş özellikleri mutlaka kıyafet üzerinde belirtilmelidir. Eğer pamuk oranı yarıdan fazla ise bu kumaş öğrencilerin sağlığı açısından uygundur. Aynı zamanda polyester kullanımı olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Polyester ile farklı ısılarda ki ortamlarda bulunan öğrencilerin bundan olumsuz etkilenmemesi sağlanır. Kumaşın kalitesine bu sayede kalite katılır.

Okul Kıyafetinde Firmamızın Tercih Edilme Nedenleri

Okul forması alırken dikkat edilmesi gerekenler adlı paragrafta bahsi geçtiği üzere firmamızda kullanılan kumaşlar pamuk ağırlıklı olmasıyla önem taşır. Polyester kullanımına muhakkak yer verilir ki öğrencilerin vücut ısısı korunsun! Böylece hastalıklara dair okul kıyafetleri üzerinden önlem alınsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir