Seo’nun Geleceği Tam Olarak Nasıldır?

SEO, dijital dünyanın en önemli kavramlarından biridir ve en kısa tanımıyla arama motoru optimizasyonudur. Dolayısıyla, SEO’ya yönelik olarak yapılan çalışmalar, ilgili internet sitesini istenen anahtar kelimelerde yapılan arama sonuçlarında ilk sıralarda ziyaretçiye sunabilmektir. Dolayısıyla, arama motorlarının varlığı sürdükçe hiç şüphesiz SEO’nun geleceği de giderek önem kazanmaya devam edecektir. Bu konuda yapılan araştırmalar, çok uzun süreçte, arama motorlarının yerlerini sosyal medya sitelerindeki aramalara bırakacağını öngörse de, önümüzdeki on yıllık süreçte bunun imkânsız olduğu bilinen bir gerçek.

SEO çalışmaları

SEO çalışmalarının büyük çoğunluğu, internet üzerinden satışlar yapan e-ticaret sitelerine yönelik olarak gerçekleşmektedir. Pazarlamalarını internetten yapan kişi ve firmaların arama motoru iyileştirmelerine yatırım yapmaları son derece doğal olsa da, kişisel web siteleri için de çalışmalar yaptıran site sahiplerinin sayısı her geçen gün artmakta. Özellikle son dönemde sosyal medya sitelerinin popülerliğini çılgınca büyümesiyle, Twitter, Facebook, Instagram gibi mecralardan sitelere giden ziyaretçilerin, neredeyse arama motorlarından giden ziyaretçi sayısını arttığı gözlemleniyor. Ancak sosyal medya ve arama motoru konusunda uzman kişilerin yaptığı yorumlara göre, bu sosyal medya siteleri “yönlendirme” görevi görüyor ve asıl potansiyel tüketiciler aramalarını yine arama motorları üzerinden gerçekleştiriyor. Uzun yıllar sonucunda edinilmiş olan bu arama kültürünün yakın vadede değişmeyeceği bariz bir gerçek. Bu konuda yapılan diğer çalışmalara göre ise, internette yapılan aramaların yaklaşık yüzde 84’ü artık akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlardan gerçekleşiyor.

Web Sitesi

Özetlemek gerekirse, web sitesi sahiplerinin (özellikle e-ticaret yapanların) arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarına hız vermeye devam etmesi tavsiye edilmektedir. Markanızın hak ettiği değeri kazanmasını sağlamak için, değişen teknolojik imkânlarla birlikte, yaptığınız SEO çalışmalarını daha çok mobil mecraya kaydırmalı ve diğer yandan da sosyal medyalardaki varlığını güçlendirmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir