YURT DIŞI EĞİTİM İÇİN KARAZİN ÜNİVERSİTESİ

Dünya genelinde önemli üniversiteler arasında uzun yıllardır varlığı devam ettiren Karazin universitesi denklik sorununu 2013 yılında ortada kaldırmıştır. Yapılan ikili görüşmeler neticesinde imzalan anlaşma gereği YÖK tarafından tanınır hale gelmiştir. Bundan dolayı da modern bir eğitim anlayışına sahip üniversiteye ülkemizden yapılan başvurular her geçen yıl artmaktadır. 200 yıllık bir geçmişi olmasının yanı sıra öğrenci merkezli bir anlayış ile hareket eden üniversitenin bilhassa sayısal alanlarda gösterdiği yüksek performans önemli başarıları da beraberinde getirmektedir. Bilim ve sanat insanı olarak değerli kişilerin yetiştiği bir okul olmaya devam etmektedir.

Yabancı öğrenci kontenjanının da katı bir şekilde uygulanmaması bu husus üzerinde önem arz etmektedir. Lise diplomasına sahip her öğrencinin lisans eğitimi amacıyla başvuru yapması mümkün olmaktadır. bunun dışında herhangi bir sınav ya da kriter bulunmamaktadır. Yabancı öğrenciler için bir başka önemli etken ise eğitim dilidir. Ukrayna dilinin dışında İngilizce ve Rusça eğitim diline sahip bölümlerde bulunmaktadır. Özellikle İngilizce eğitim dilli bölümler yabancı öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir. Üniversiteden kabul almış olmasına rağmen dil seviyesi yeterli olmayan kişiler için ise bir yıl boyunca eğitim dil eğitimi alınacak hazırlık bölümü bulunmaktadır. Karazin universitesi denklik açısından herhangi bir sorun ile karşılaşılması ise çok mümkün değildir. Bu sebeple mezun olunmasın halinde ülke içinde de geçerli olacak bir diploma elde edilmiş olmaktadır. Ancak iyi bir derece ve donanımla bitirilmesi durumunda çok daha iyi pozisyonlarda iş tekliflerinin de geleceği bilinmelidir.

Her Avrupa ülkesinde ki seçkin üniversitelerde geçerli olan diplomaya sahip Karazin universitesi sayesinde ülke içinde de iş imkânları elde edilebilir. Bunun dışında yüksek lisans başvurusu yapılarak eğitim hayatına da devam edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir